W ostatni czwartek czerwca odbyła się XXXVI w tej kadencji Sesja Rady Powiatu Legnickiego. Wśród przybyłych gości byli: dyrektor Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Legnicy Jacek Watral, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Magdalena Żurawska, dyrektorzy i kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego oraz jednostek podległych. Radni przyjęli informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Legnickiego w roku 2017 i prognozę na rok 2018 oraz sprawozdanie z realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej na terenie Powiatu Legnickiego w roku 2017. Wysłuchali także sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu w okresie od 1 do 31 maja 2018 roku, które przedstawiła Janina Mazur Starosta Legnicki. W trakcie posiedzenia Rada Powiatu głosowała nad pięcioma uchwałami w sprawie:

• wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Miejską Chojnów a Powiatem Legnickim w sprawie organizowania, prowadzenia
    i finansowania nauki języka łemkowskiego dla uczniów w międzyszkolnym punkcie nauczania języka mniejszości narodowej prowadzonym przez Gminę Miejską Chojnów,
  • zmiany budżetu Powiatu Legnickiego na 2018 rok,
  • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Legnickiego,
  • przekazania środków finansowych na nagrody dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy,
  • ustalenia wynagrodzenia Starosty Legnickiego.

W tej ostatniej kwestii radni większością głosów zdecydowali o odrzuceniu proponowanej zmiany wynagrodzenia starosty. Podstawą takiego działania są istotne wątpliwości prawne dotyczące nowego rozporządzenia płacowego, które przewiduje obniżenie o ok 20% wynagrodzenia pracowników samorządowych pełniących swoje funkcje z wyboru lub powołania.