Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Klawisze dostępności wykorzystują wbudowaną w przeglądarkę właściwość accesskey. Najczęściej używane są:
  • Control + Alt + key - Mac OS
  • Alt + Shift + key - Firefox
  • Shift + Esc + key - Opera 12.1 lub starsze
  • Alt + key - pozostałe

Ważne informacje:  

Informacja dla posiadaczy decyzji z zakresu gospodarki odpadami Starostwo Powiatowe w dniu 24 grudnia będzie nieczynne

Dnia 17 sierpnia zakończył się termin nadsyłania prac na konkurs literacki pn. „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń c.d.”. Była to druga edycja konkursu, która trwała od stycznia bieżącego roku. Tematem przewodnim, tak jak w pierwszej edycji konkursu, były historie pierwszych przesiedleńców z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie RP, a mianowicie na Dolny Śląsk.

Nadesłane i zakwalifikowane do konkursu prace, nadal będą znajdowały się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Legnicy, aby osoby zainteresowane mogły zapoznać się z ich treścią.

Na konkurs wpłynęło 29 prac, w tym 22 prace w kategorii szkoła podstawowa, 3 prace w kategorii gimnazjum oraz 4 prace w kategorii szkoła ponadgimnazjalna.

Komisja Konkursowa na posiedzeniu w dniu 24 sierpnia br. ustaliła zwycięzców i wyróżnionych w konkursie literackim w kategorii szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. 

Konkurs ma otwartą formułę. Nadal można nadsyłać prace, które po zakwalifikowaniu do publikacji, będą umieszczane sukcesywnie na stronie internetowej Starostwa. Dalsze nadsyłanie i publikowanie prac ma na celu ocalenie od zapomnienia wspomnień osób, które po II wojnie światowej zmuszone zostały do opuszczenia swoich ojczystych stron na Kresach Wschodnich i osiedlenia się tu na Dolnym Śląsku, na Ziemiach Zachodnich w nowych granicach RP, które stały się ich nową ojczyzną.    

S Z K O Ł Y    P O D S T A W O W E:

I MIEJSCE:

Krewetka„Wspomnienia babci Hani”Agnieszka Jakubiak, kl. VII, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie, m. Chojnów

II MIEJSCE:

Orest„Mam 14 lat i mieszkam w Lisowicach...”Orest Chomiak, kl. VII, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach, gm. Prochowice;

Borówka„Historia, która zatoczyła koło”Natalia Borowy, kl. VII, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie, m. Chojnów;

III MIEJSCE:

ADAMD„Chciałbym opowiedzieć o historii...”Adam Dyczko, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, gm. Kunice;

MISIEK„Połączyła je miłość do Ojczyzny”Michał Nadzieja, kl. VI, Szkoła Podstawowa w Wągrodnie, gm. Ruja

WYRÓŻNIENIA:

Joker „Ze wspomnień Mariana Giedrojcia”Karol Sypień, kl. VI, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie, m. Chojnów

Antoniusz„Zeszyt z wspomnieniami”Antoni Filipowicz, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Budziwojowie, gm. Chojnów

Aelin Ashryver Galathynius„Kiedyś wakacji nie było...” – Jaśmina Wszołek-Ghodhbane, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach

G I M N A Z J A:

I MIEJSCE:

Martyna„Droga do szczęścia”Martyna Dobosz, kl. III gimnazjum, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, gm. Prochowice

II MIEJSCE:

Natalia – „Nowe życie – wspomnienia Jana Bielaka”Natalia Bień, kl. III gimnazjum, Szkoła Podstawowa w Miłkowicach, gm. Miłkowice

WYRÓŻNIENIE:

ASOLNA„Czy ktokolwiek z was…” Joanna Turkiewicz,Aleksandra Ilkowska, Natalia Chmurska, Marcelina Pietrewicz, kl. III gimnazjum, Szkoła Podstawowa w Spalonej, gm. Kunice

 

S Z K O Ł Y    P O N A D G I M N A Z J A L N E:

I MIEJSCE:

Lilu „NIE ZAPOMNĘ...”Magdalena Chadała, kl. I TE, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, m. Chojnów

WYRÓŻNIENIE:

Pauluś – „Chodząca historia – Moja Babcia” – Paula Gronostal, kl. I TE, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

 

Indywidualne wyróżnienie Starosty Legnickiego Janiny Mazur za styl, za bardzo literackie ujęcie tamtych wydarzeń, sytuacji i osobistych odczuć bohaterów prac otrzymują:

HANIAW -Hanna Warchoł, uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach

AGATAR – Agata Rynnik  również uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy jego laureatom.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbędzie się w dniu 5 września br., o godz. 10.00, w sali 3A Starostwa Powiatowego w Legnicy.

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w Informacji o konkursie oraz Regulaminie.


Wykaz złożonych prac w ramach II edycji konkursu literackiego pn. Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń c.d..

W nadesłanych pracach zachowano oryginalną pisownię.

 Lp.

 Pseudonim

 Tytuł pracy

 Data wpływu

Wersja elektroniczna

1.

Martyna

Droga do szczęścia

11 czerwca 2018r.

pobierz

2.

Anna10

”Drodzy Franku i Julio...”

11 czerwca 2018r.

pobierz

3.

Annabeth

Z drogi do nowego świata

11 czerwca 2018r.

pobierz

4.

Borówka

„Historia, która zatoczyła koło”

11 czerwca 2018r.

pobierz

5.

Chomi

„Prababcia urodziła się w...”

11 czerwca 2018r.

pobierz

6.

Joker

Ze wspomnień Mariana Giedrojcia

11 czerwca 2018r.

pobierz

7.

Krewetka

Wspomnienia babci Hani

11 czerwca 2018r.

pobierz

8.

Mały

Historia rodziny Jakubców

11 czerwca 2018r.

pobierz

9.

Mila05

Historia prababci Anny i jej rodziny

11 czerwca 2018r.

pobierz

10.

Polak

„Jest rok 1939 – 1 września...”

11 czerwca 2018r.

pobierz

11.

Wisienka

Z pamiętnika mojej babci - Anny

11 czerwca 2018r.

pobierz

12.

A.R.

„Opowieści mojej babci”

14 czerwca 2018r.

pobierz

13.

Lilu

"NIE ZAPOMNĘ...”

18 czerwca 2018r.

pobierz

14.

Misericordies et Humilitas

„Obecni mieszkańcy Biskupina...”

18 czerwca 2018r.

pobierz

15.

Witek 25

„Każdy z nas ma swoją historię...”

20 czerwca 2018r.

pobierz

16.

Pauluś

„Chodząca Historia – Moja Babcia”

20 czerwca 2018r.

pobierz

17.

Lucyna

Nad rodzinnym albumem...

20 czerwca 2018r.

pobierz

18.

ADAMD

„Chciałbym opowiedzieć o historii...”

4 lipca 2018r.

pobierz

19.

AGATAR

„Co prababcia Aniela pamięta ze swojego dzieciństwa?”

4 lipca 2018r.

pobierz

20.

HANIAW

„Zawsze trzeba mieć nadzieję – wspomnienia Pani Janiny Gawor”

4 lipca 2018r.

pobierz

21.

Misiek

"Połączyła je miłość do Ojczyzny"

20 lipca 2018r.

pobierz

22.

ASOLNA

„ Czy ktokolwiek z was…”

30 lipca 2018r.

pobierz

23.

 Antoniusz

„ Zeszyt z wspomnieniami.”

30 lipca 2018r.

 pobierz

24.

Kolka

„Z dalekiego Mikołajewa i Karolinowa do Polski”

14 sierpnia 2018r.

 pobierz

25.

Julia

„10 lutego 1940 roku...”

15 sierpnia 2018

pobierz

26.

Orest

„Mam 14 lat i mieszkam w Lisowicach...”

15 sierpnia 2018

 pobierz

27.

Natalia

Nowe życie – wspomnienia Jana Bielaka

16 sierpnia 2018

pobierz

28.

Aelin Ashryver Galathynius

Kiedyś wakacji nie było...

16 sierpnia 2018

pobierz